آیا تا به حال این سوال برای شما ایجاد شده است که تفاوت معماری داخلی ، طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی در چیست؟

احتمالا شده که شما خواسته باشید در طراحی خانه خود تغییراتی ایجاد کنید و تصمیم گرفته باشید که از یک متخصص کمک بگیرید، اما در مسیر یافتن متخصصی برای ایجاد تغییرات دلخواهتان، با فهرستی از افرادی مواجه می شوید که معمار داخلی، طراح داخلی و دکوراتور داخلی هستند. ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که تفاوت این اسامی و تخصص‌ها در چیست و نکته مهم تر اینکه کدامیک از این تخصص ها مورد نیاز شماست.

در اینجا ما قصد داریم شما را با هر یک از این حوزه ها بیشتر آشنا کنیم تا با توجه به نیاز خود نوع متخصص مورد نیازتان را تشخیص دهید.

معماری داخلی ، طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی تفاوت در چیست؟

معماری داخلی چیست؟

معماری داخلی شکل‌دهنده ارتباط انسان با دنیای بیرونی در یک فضای محدود است.

معماری داخلی یکی از مهم ترین بخش‌های ساخت یک بنا است. در حقیقت معماری داخلی پل ارتباطی بین معماری و طراحی داخلی در ساختمان به شمار می آید.

یک معمار داخلی شناخت کاملی از ساختار ساختمان و کاربردهای ارتباطی آن دارد. بر وجوح مختلف بومی، فرهنگی، صنعتی و اقتصادی فضا تمرکز می کند. معماری داخلی هر آنچه با سکونت انسان در یک فضای داخلی مرتبط است مانند نوع متریال، پوشش نهایی سقف و کف، الزامات الکتریکی و الکترونیکی، تاسیسات، تهویه، ارگونومی و استفاده هوشمندانه از فضا را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد.

معمار داخلی باید شناخت خوبی نسبت به نیازهای فیزیکی، دمای فضای داخلی، میزان رطوبت و روشنایی، سیستم‌ صوتی، مباحث روان‌شناختی مانند زیبایی شناسی، سطح فرهنگی و موارد دیگر یک فضای داخلی داشته باشد تا بتواند معماری را با روحیات انسان در آمیزد و همسو کند.

معماری داخلی ساختار طراحی داخل فضا را شکسته و آن را برای ایجاد یک هدف متفاوت بازسازی می‌کند. برای مثال، یک واحد اداری قدیمی می‌تواند طراحی و بازسازی شده و به آپارتمانی مدرن تبدیل گردد؛ اگرچه امکان دارد نمای بیرونی ساختمان تغییری نکند.

با توجه به اینکه معماری داخلی با ویژگی‌های روحی ـ روانی انسان در ارتباط مستقیم قرار دارد، باید برای رسیدن به طرح مطلوب، ویژگی‌های رفتار انسانی در فضاهای داخلی ـ زیستی متشکل از عمومی و خصوصی، در طراحی با وسواس زیاد مورد توجه قرار گیرد. به همین جهت طراح در هنگام طراحی فضای داخلی با دو مقوله سروکار خواهد داشت: کاربرد آن فضا، و احساس و تأثیری که می‌خواهد آن فضا بر استفاده کننده داشته باشد.

یک معمار داخلی ساختار مواد و مصالح را می‌شناسد و پیشنهاد استفاده از مصالح را با توجه به سبک و فضای کاربردی می‌دهد. نیازهای کارفرما و پروژه را بررسی کرده و طرحی با توجه به بودجه کارفرما و قوانین و مقررات ارائه می‌دهد. وی به نرم افزارهای معماری و نرم افزارهای طراحی مسلط است و می‌تواند به نحو احسن طرح خود را به کارفرما ارائه و از آن دفاع نماید.

معماری داخلی ، طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی تفاوت در چیست؟

طراحی داخلی چیست؟

مهم‌ترین بخش حرفه‌ی طراحی داخلی، هنر درک خواسته‌ها و نیاز مردم از یک فضا و ترجمه آن به سمت و سوی ایجاد فضای کاربردی، آرامش‌بخش و زیبا است.

طراح با شناخت و بررسی ویژگی‌های رفتاری کاربر سعی می‌کند برای ایجاد فضای مطلوب، زیبایی را در فضاهای کاربردی با توجه به سلیقه کارفرما به حداکثر برساند. در حقیقت دو عنصر زیبایی بصری و کاربردی بودن فضا در طراحی داخلی از اهمیت بالایی برخوردار است. طراحی داخلی حوزه‌ای بین معماری داخلی و دکوراسیون داخلی است.

طراحی داخلی به شکل‌دهی فضاهای داخلی به وسیله اصلاح سطوح و تغییر احجام فضایی می‌پردازد. طراح داخلی می‌تواند دکوراسیون داخلی انجام دهد اما یک دکوراتور نمی تواند طراحی داخلی انجام دهد.

طراح داخلی برنامه‌ریزی فضایی انجام می‌دهد و می تواند در طراحی و بازسازی فضای داخلی از طرح‌ریزی پلان تا انتخاب تمام اشیا و لوازم  تزئینی به افراد کمک کند. طراح داخلی تنها برای بهبود ظاهر فضا را فعالیت نمی کند، بلکه عملکرد فضا نیز برای آنها حائز اهمیت است.

طراح داخلی با معماران و پیمانکاران همکاری دارد تا خواسته‌های کارفرما را برآورده کند، ممکن است که پروژه طراحی مربوط به فضای مسکونی، اداری، تجاری، بیمارستانی، هتل و یا هر فضای داخلی دیگر باشد.

به طور خلاصه می‌توان اشاره کرد که:

طراح داخلی با کارفرما ارتباط موثر برقرار کرده و خواسته‌های او را به روشی حرفه ای و فنی اجرا می‌کند.

طراح داخلی مسئولیت انتخاب و چیدمان لوازم منزل و مبلمان، رنگ، نور و… را هم می‌تواند انجام دهد. در واقع این بخش در حوزه‌ی کاری دکوراسیون داخلی است، اما طراح داخلی قادر به انجام آن می‌باشد.

طراح داخلی مهارت های نرم افزاری کامل و جامع همچون اتوکد، اسکچاپ، راینو و … را دارد و می‌تواند نقشه‌های دو بعدی و سه بعدی طراحی و به کارفرما و پیمانکاران ارائه دهد.

وظیفه طراح داخلی خلق یک اثر هنری که تنها از منظر زیبایی‌شناسی مورد نقد و بررسی قرار بگیرد یا یک کار صرفا خشک فنی و مقرراتی نیست، بلکه دشوارتر و ظریف‌تر از این دو است. زیرا باید هر دو وظیفه را برعهده بگیرد، اما هیچ کدام از آنها نباشد.

معماری داخلی ، طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی تفاوت در چیست؟

دکوراسیون داخلی چیست؟

دکوراسیون داخلی هنر چیدمان فضا با بهره‌گیری از عناصری مانند مبلمان، پرده، کاغذ دیواری، تابلو، کفپوش و … اشاره دارد.

دکوراتورهای داخلی روی زیبایی بصری و جذابیت فضا تمرکز می‌کنند و نیازی به کسب تحصیلات آکادمیک ندارند، هرچند امروزه دوره‌های مختلفی برای علاقه‌مندان به این حوزه وجود دارد. این افراد برخلاف معماران و طراحان داخلی بدون دانش تخصصی در مورد بخش‌های فنی می توانند چشم اندازی زیبا در فضا ایجاد کنند.

در مبحث دکوراسیون داخلی به جزییات و ظاهر فضا پرداخته می شود و در ساختار فضا و مسایل فنی آن تغییراتی ایجاد نمی‌شود. به همین دلیل نیازی به داشتن آگاهی از قوانین ساختمانی نیست. بسیاری از متخصصان دکوراسیون داخلی زیبایی فضا را با بالاترین کیفیت ممکن به ساکنین ارائه می دهند و نیازهای آن ها را از نظر زیبایی شناسی رفع می نمایند.

در بحث دکوراسیون داخلی از سبک های مختلفی پیروی می شود که هر کدام زیبایی خاص خود را دارند و تاثیری متفاوت بر فضا می گذارند. انتخاب نوع سبک بر اساس وضعیت بنا و سلیقه کارفرما و با کمک و راهنمایی دکوراتور صورت می‌گیرد. آنها به کارفرما کمک می‌کنند که سبک خود را انتخاب کرده، در خصوص پالت رنگی فضا تصمیم بگیرد و همچنین در خصوص خرید مبلمان و سایر لوازم مورد نیاز می توانند به کارفرما کمک کنند. دکوراتور معمولا وارد پروژه هایی می شود که فضایی از پیش موجود است و نیاز به زیبا و آراسته تر شدن دارد.

آنها معمولا با سازندگان مبلمان، تامین کنندگان پارچه و سایر افراد حرفه ای در صنایع مختلف وابسته به ساختمان همکاری می کنند.

معماری داخلی ، طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی تفاوت در چیست؟

کدام یک از این تخصص‌ها برای پروژه من مناسب است؟

بسته به شرایط هرپروژه‌ای، تخصص‌های مورد نیاز باید انتخاب شوند به طور مثال اگر شما قصد بازسازی کامل ساختمان خود را دارید به گونه‌ای که نیاز به تغییرات دیوارکشی و فضابندی، تغییرات در سیستم تاسیسات و … وجود داشته باشد، نمی‌توانید از یک دکوراتور استفاده کنید.

در اینجا باید از یک معمار داخلی و طراح داخلی کمک بگیرید. اما اگر صرفا قصد تغییر چیدمان منزل خود را دارید می توانید از همراهی متخصصین دکوراسیون داخلی بهره مند شوید. در اغلب موارد شرکت های معماری داخلی خدمات طراحی داخلی و دکوراسیون را هم ارائه می کنند. در اکثر پروژه ها ارتباط تنگاتنگی بین این سه حوزه وجود دارد و در هر بخش از پروژه تیم متخصص مشغول به فعالیت می شود.

اگر قصد دارید پروزه ای را از صفر تا صد طراحی، نظارت و اجرا با یک مجموعه پیش ببرید همین امروز با ما در تماس باشید.

طرح و ساخت برژمان

طراحی داخلی اداری
طراحی داخلی اداری
طراحی داخلی اداری
طراحی داخلی آرایشگاه
طراحی داخلی رستوران
طراحی فروشگاهی
طراحی فروشگاهی
برج ایران زمین - طراحی داخلی مسکونی
طراحی داخلی مسکونی
طراحی داخلی مسکونی
طراحی داخلی مسکونی
طراحی داخلی آزمایشگاه جردن

مشاوره دیزاین داخلی

نقشه سفر مشتری و بلوپرینت خدمات چیست؟
کتابچه رایگان آرکتایپ‌های طراحی داخلی فروشگاه
ترند فضای کار در سال ۲۰۲۲
دیزاین دفتر کار خانگی
۸ ترفند برای طراحی اتاق خواب
۱۰ نکته برای طراحی داخلی اتاق کودک
۵ اصل در طراحی فراگیر