تکنولوژی واقعیت مجازی در طراحی داخلی به درک نیازهای مشتری برای خلق یک فضای دلپذیر و کارآمد کمک می‌کند. طراحی داخلی معمولا به عنوان یک فرآیند زمان‌بر و پرهزینه شناخته می‌شود که پر از چالش‌های ارتباطی است. ناتوانی طراح و مشتری در بیان ایده‌ها، پیشنهاد‌ها و افکارشان، و به عبارتی برقراری ارتباط ضعیف بین طراح و مشتری، فرآیند طراحی داخلی را بسیار دشوار می‌کند. تکنولوژی واقعیت مجازی در طراحی داخلی مصور کردن ایده‌ها و افکار را آسان‌تر می‌کند و در رسیدن به یک تصویر مشترک به کمک طراح و مشتری می‌آید. در ادامه مزیت‌های بهره گرفتن از واقعیت مجازی در طراحی داخلی را می‌خوانید:

۱- واقعیت مجازی در مصورسازی پویای طراحی‌ها به کمک طراح می‌آید.

پنج مزیت واقعیت مجازی در طراحی داخلی

مصورسازی بی‌درنگ و پویای طرح‌ها که به کمک موتورهای بازی‌سازی ممکن است، فضایی واقع‌گرایانه از طرح ارائه‌شده را خلق می‌کند. طرح خلق‌شده در واقعیت مجازی شامل همه‌ی ساختارهای داخلی، متریال‌ها، تقسیم‌بندی‌های فضا،‌ و جانمایی‌هاست که به کاربر فرصت گشت‌و‌گذار آزادانه در فضا را می‌دهد. حتی کاربر به سادگی می‌تواند ایده‌های ذهنی‌اش را مصور کند و به درک درستی از آنچه در ذهن دارد برسد. تجربه‌ی بودن در فضا که به کمک واقعیت مجازی در طراحی داخلی میسر می‌شود، به کاربر ارزش واقعی طرح را نشان می‌دهد. دستگاه‌هایی مثل Oculus Rift، HTC Vive، Google Cardboard، و Samsung Gear VR این امکان را به ما می‌دهند که گوشی تلفن همراه را به یک دستگاه واقعیت مجازی تبدیل کنیم و به راحتی از آن برای رسیدن به یک دید درست نسبت به طرح استفاده کنیم.

۲- به طراحان در داشتن رویکردی مشتری-محور کمک می‌کند.

واقعیت مجازی در طراحی داخلی کمک می‌کند تا طراحان بیش از پیش با مشتری‌ها همدلی کنند و از فاصله‌ای نزدیک‌تر با فضای ذهنی، ایده‌ها، نیازها و خواسته‌های او آشنا شوند. استفاده از یک رویکرد مشتری-محور به طراحان امکان برآورده کردن خواسته‌های مشتری‌ را می‌دهد. برای بسیاری از افراد تصور نحوه‌ی قرارگیری اشیا و فضاها کنار یکدیگر و ارزیابی چیدمان نهایی کار دشواری است. در چنین شرایطی کمک گرفتن از واقعیت مجازی به مشتری‌ها قدرت تصمیم‌گیری بیشتری درباره‌ی نوع چیدمان، مبلمان، رنگ‌ها، متریال‌ها و فضاها می‌دهد.

۳- کاتالوگ‌های مجازی و مشارکت مشتری

پنج مزیت واقعیت مجازی در طراحی داخلی

درگیر کردن مشتری در فرایند طراحی داخلی با استفاده از کاتالوگ‌های واقعیت مجازی به آن‌ها این امکان را می‌دهد که در آسایش و هنگامی که در خانه‌ی خود نشسته‌اند، در طرح‌های مختلف قدم بزنند و درباره‌ی طرح دلخواهشان تصمیم بگیرند. این نوع از تجربه‌ها،‌ مشارکت مشتری و وفاداری را به طرز چشم‌گیری افزایش می‌دهد. بنا بر گزارش Statista، IKEA با استفاده از کاتالوگ‌های مجازی فروش خود را از ۲۷.۶٪ در سال ۲۰۱۲ به ۳۵.۱٪ در سال ۲۰۱۶ رساند.

۴۲٪ از کاربران، اطلاعات مبلمان ارائه شده در سایت‌ها را ناکارامد و ناکافی ارزیابی کرده‌بودند و این اطلاعات ناکافی، دلیل عمده‌ی عدم تصمیم‌گیری برای خرید بود. اما این مشکل به سادگی با بهره گرفتن از واقعیت مجازی در طراحی داخلی قابل حل است.

۴- با واقعیت مجازی می‌توانید هزینه‌های کسب‌و‌کار خود را کاهش دهید.

برای کسب‌و‌کارها پیدا کردن روش‌هایی برای بهبود حاشیه‌ی سود و کاهش هزینه‌ها حیاتی است. واقعیت مجازی با ساده‌ کردن فرایندها، کاهش ساعات کاری افراد برای آموزش و حمل‌و‌نقل بین محل‌ها، کمک به ترویج تبلیغات دیجیتال، و سریع کردن فرایند نمونه‌سازی اولیه نسبت به روش‌های سنتی، بسیاری از هزینه‌ها را کاهش می‌دهد. واقعیت مجازی تمرکز بر درآمدزایی را ممکن می‌کند و از همین رو، آینده‌‌ نوید روزهای درخشانی برای صنعت طراحی داخلی را به ما می‌دهد.

۵- ورود به بازارهای بکر و جدید

واقعیت مجازی در طراحی داخلی

قدم بعدی، خلق محتوای مناسب برای تبلیغات از طریق واقعیت مجازی است. از آن‌جایی که محتوای تبلیغات دیجیتال با آن‌چه که برای تبلیغات تلویزیونی استفاده می‌شود متفاوت است، باید محتوایی تولید کنیم که مناسب نمایش روی صفحات تلفن همراه باشد. یوتیوب کار بر روی بازاریابی از طریق واقعیت مجازی را شروع کرده‌است. با افزایش تعامل کاربر در نمایش ویژگی‌های محصولات، واقعیت مجازی مسیر خود را به کلی از شیوه‌های سنتی تبلیغات جدا کرده‌است. مطالعه انجام‌شده توسط Nielsen نشان می‌دهد که واقعیت مجازی واکنش احساسی افراد را ۱۷٪ نسبت به ویدیوهای ۳۶۰ درجه بیشتر کرده‌است و ۱۶٪ درگیرکننده‌تر بوده‌است. درست مثل تصاویر متحرک و قبل از آن، عکاسی، واقعیت مجازی هم روشی نوین برای مصور کردن است که به روش‌های جدید ارتباط، کار، و حتی فرم‌های جدیدی از هنر منجر می‌شود. تکنولوژی واقعیت مجازی در طراحی داخلی با وجود نوپا بودن، فرایند طراحی و ارتباطات را با استفاده از روش‌های پیچیده‌ی مصورسازی تسهیل می‌کند.

معماری داخلی

طرح و ساخت برژمان

طراحی داخلی اداری
طراحی داخلی اداری
طراحی داخلی اداری
طراحی داخلی آرایشگاه
طراحی داخلی رستوران
طراحی فروشگاهی
طراحی فروشگاهی
برج ایران زمین - طراحی داخلی مسکونی
طراحی داخلی مسکونی
طراحی داخلی مسکونی
طراحی داخلی مسکونی
طراحی داخلی آزمایشگاه جردن

مشاوره دیزاین داخلی

نقشه سفر مشتری و بلوپرینت خدمات چیست؟
کتابچه رایگان آرکتایپ‌های طراحی داخلی فروشگاه
ترند فضای کار در سال ۲۰۲۲
دیزاین دفتر کار خانگی
۸ ترفند برای طراحی اتاق خواب
۱۰ نکته برای طراحی داخلی اتاق کودک
۵ اصل در طراحی فراگیر